Påskafton på Fagergården ♥

0

Påskafton idag och gårdagens värmande gula sol har bytts ut mot en jämngrå himmel. Det ser dock hoppfullt ut att vi kan ha solen åter i morgon igen. Sitter i köket och det spakar gott från spisen. Katten Maya ligger vid min sida och vid mina fötter vilar Izie, familjens “Nallestina” ut efter morgonens runda med husse. Jag behöver denna tysta, lugna stund på början av dagen då jag kan filosofera, skriva och dona på med saker som jag kan göra sittandes i min fåtölj.

Igår blev det en tur till mamma i inlandet. En dag med god mat och träff med släkten. Tyvärr blev det ingen tur på isen denna påsk som vi brukar. Både syrgas och ork satte stopp för det. Oerhört frustrerande en vacker dag som  då denna var.

Några år sedan denna Påskbild togs på mig och Izie hos mamma  ♥

Skall jag summera denna vecka med ett ord så får det bli “trött”. Det har blivit tidiga kvällar som John Blund dykt upp här på Fagergården. Nu har jag väl aldrig varit någon kvällsmänniska utan lägger mig gärna tidigt med en god bok eller tittar på något på “Paddan”.  Men trots tidiga kvällar så är man knappast någon “Rönnedal” som skuttar med ett skratt ur sin säng på morgonen …Nä, kan gärna vakna tidigt men att få ligga och tat lugnt på morgonen är hela familjens melodi här på Fagergården.

         

Två gånger hade de ringt från lasarettet igår och sökt mig.. De borde ju ha förstått att jag var ute och åkte kvast… hahaha.

Jag och Skutte för några år sedan på väg till Blåkulla.

Önskar nu er alla en fortsatt fin Påskhelg ♥

Tjingeling ♥

Dela.

Om skribenten

Helena heter jag. Född på 60-talet. Bor på Fagergården tillsammans med min make, hund och tre katter. Är sedan 2005 sjukpensionerad lärare. Har varit väldigt aktiv inom djurskydd, hästdressyr samt tävlat bruks med min tidigare hund. Intresset för det andliga/mediala har genom året vuxit och jag har hunnit med flera härliga utbildningar innan sjukdom till slut satte stopp. Två lungtransplantationer och en hjärntumör m.m. har gjort att min kropp fått nog och kräver syrgas dygnet runt så jag är nu tyvärr ni inne på "The Final Countdown" ♥

Missa inte våra intressanta artiklar

Läs fler artiklar på huvudsidan

Lämna en tanke