Begränsad ♥

0

Hej alla fina bloggläsare. Det var några veckor sedan jag skrev ett inlägg, det har varken funnits ork eller lust och då får det bli som det blir. Numera är mitt liv tämligen begränsat men det är bara att gilla läget och jag känner ändå att jag är glad att det liksom skedde i etapper och inte att all begränsning kom på samma gång. Man har tvingas vänja sig eftersom innan nästa begränsning kom.

Från att ha varit en heltidsarbetande lärare och aktiv tränings- tävlingsmänniska inom häst- hundsporten så har det kommit eftersom, dessa begränsningar….Inte kunna/orka arbeta, inte tävla, inte träna, inte ha häst, inte ha höns eller kaniner, inte flyga, inte vara aktiv i djurskyddet, inte åka på kurs eller träffar, inte promenera med hunden, inte träffa så mycket människor, inte laga annat än väldigt enkel mat, inte hålla på i trädgården, inte köra bil m.m. Ja, det är som en säck med livets innehåll som sakta töms ut tills inget mer än själva säcken är kvar.

Bland det tråkigaste är att inte längre kunna promenera med min hund, saknar det verkligen och kan se att hon ibland blir ledsen när jag inte kan följa med ut på prommis. Tror alla ni som har vovve kan förstå detta. Men tur är iaf att min man kan ta över detta helt nu och när han inte har möjlighet, ställer mina vänner upp, men både Izie och jag saknar våra skogsturer.

Ok, säcken då..vad finns kvar.. är allt begränsat ? Nä (inte än iaf ) Jag kan fortfarande läsa. Förra sommaren läste jag igenom alla mina John Grisham böcker, denna sommaren plöjer jag igenom P.D James, den engelska deckardrottningens böcker. Förutom det så blir det många restaurangbesök, främst på sommarställen där man sitter ute och ljudnivån är låg. Att röra sig på stan eller i butiker går bra om jag får sitta i rullstolen, men blir fort trött av alla intryck. Den har veckan har vänner varit förbi och hälsat på och det går bra men orkar inte vara engagerad i samtal allt för lång stund. Sen har vi husbilen, för just nu lite kortare turer.

Som ni märker så blev detta ett inlägg om min hälsa. Orkar inte riktigt tänka till för några djupare funderingar. Många saker känns idag oviktiga och spelar ingen större roll. Jag orkar inte uppröra mig på allt omkring mig. Jag vill helst bara höra positiva saker och få känna mig glad och inte fokusera på att vara sjuk, det gör mig bara mer sjuk.

Jag vet inte hur mycket inlägg det kommer att bli här framöver och hur andligt inriktade de kommer att vara. Alla mina inlägg kanske inte kan delas på denna fb sida isf finns de endast under blogginläggen på Tarotguiderna kanske även att jag skriver en del inlägg i min andra blogg ibland “Helenas livet på landet blogg”. Välkommen att läsa där också ♥ Tack för fina kommentarer och “gillanden”.

Kramen ♥

♥♥♥♥♥

Avslutar med lite tänkvärt från änglarna.

Lita på att du befinner dig på rätt väg, den väg du har valt och att änglarna befinner sig vid din sida varje steg du tar. Dörrarna till alla möjligheter är öppna. Det är ok att förbättra sitt liv ♥

♥♥♥♥♥

Lite bilder från sommaren

Middag på Kvarkenfisk

Midsommar i Ratan

Sommarvovve

 

 

 

 

Dela.

Om skribenten

Helena heter jag. Född på 60-talet. Bor på Fagergården tillsammans med min make, hund och tre katter. Är sedan 2005 sjukpensionerad lärare. Har varit väldigt aktiv inom djurskydd, hästdressyr samt tävlat bruks med min tidigare hund. Intresset för det andliga/mediala har genom året vuxit och jag har hunnit med flera härliga utbildningar innan sjukdom till slut satte stopp. Två lungtransplantationer och en hjärntumör m.m. har gjort att min kropp fått nog och kräver syrgas dygnet runt så jag är nu tyvärr ni inne på "The Final Countdown" ♥

Missa inte våra intressanta artiklar

Läs fler artiklar på huvudsidan

Lämna en tanke